• ALTIN (TL/GR)
  503,60
  % -0,61
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4051
  % 0,10
 • € EURO
  10,1982
  % 0,31
 • ALTIN (ONS)
  1.864,30
  % -0,69
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • £ POUND
  11,8690
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  342229,517
  % 13,61
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45

Weidmenn: Almanya ekonomik krizi atlattı

Weidmenn: Almanya ekonomik krizi atlattı

Almanya, koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik krizin en kötü günlerini geride bıraktığını ve şimdi iyileşme yolunda olduğunu söyledi.

Bundesbank CEO’su Jens Weidmann”Son aylarda Almanya’nın (savaş sonrası) tarihindeki en derin ekonomik krizini yaşadık, İyi haber şu: engebeli yolları geçtik ve düze çıktık. Ancak derin çöküşü nispeten kademeli bir iyileşme izliyor.” dedi.

Avrupa Merkez Bankası tarafından geçmişte yaygınlaşan genişletici politikalara karşı sert eleştiriler yapan Weidmann, Pazar günü, Alman şirketlerini ve iş piyasasını korumak için Berlin tarafından yürürlüğe konulan benzeri görülmemiş ekonomik kurtarma ve teşvik paketlerine de destek verdi.

Şansölye Angela Merkel hükümeti, tedbirleri finanse etmek için uzun zamandır gündemde tutulan  1.1 trilyon avro değerinde bir kurtarma paketini açıkladığında Mart ayında gözlemcileri şaşırtmıştı.

Bu ayın başlarında, ekonomiyi canlandırmak için KDV’deki kesintiler de dahil olmak üzere çeşitli programlar için 130 milyar avro’luk bir destek paketi daha sunulacağını söyledi.

Bir zamanlar “tutumlu” ulus olarak bilinen Almanya’nın artık kemerleri önemli ölçüde gevşettiğini söyleyen Weidmann, “Swabish ev hanımının imajı genellikle yanlış tasvir ediliyor.” diye konuştu.

Avrupa’daki ülkeler gibi Almanya da koronavirüs bulaşmasını durdurmak için okulları ve iş yerlerini kapatıp  işçileri Mart ortasından eve göndermişti.

Sağlık krizinin etkisi ekonomiyi II. Dünya Savaşı’ndan bu yana görülmüş en derin resesyona itti.

Yeni enfeksiyonların oranı keskin bir şekilde düşmesiyle beraber, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Mayıs ayı başında sosyal mesafe kuralları hala yürürlükte olmasına ve büyük etkinliklerin yasaklanmasına rağmen kısıtlamalarda hafifletmeye gitti.

Yapılan anketler,  iyileşen sağlık durumu ve muazzam hükümet desteği sayesinde Almanya’da yatırımcıların hükümete olan güveninin arttığını gösteriyor.