• ALTIN (TL/GR)
  503,61
  % -0,60
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4053
  % 0,11
 • € EURO
  10,1975
  % 0,30
 • ALTIN (ONS)
  1.863,87
  % -0,71
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • £ POUND
  11,8680
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  342438,459
  % 13,68
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45

Ünlü ekonomist uyardı : “Dolar çok sert düşecek!”

Ünlü ekonomist uyardı : “Dolar çok sert düşecek!”

Yale Üniversitesi kıdemli üyesi ve eski Morgan Stanley Asya başkanı Stephen Roach, ABD doları için önemli bir uyarıda bulundu. Ünlü ekonomist, ABD parası döneminin sona ermiş olabileceğini ve yakında ülkenin para biriminde büyük rakiplerine karşı % 35’lik bir düşüş olacağını, ülkenin açığındaki ve azalan tasarruflardaki artışın buna işaret ettiğini söyledi.

Yale Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi olan Roach, CNBC’ye verdiği röportajda  Çin’in ticarette yükselişi ve ABD’nin ticaret ortaklarından ayrılmasının önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD para biriminin dramatik bir şekilde zayıflaması için zemin hazırlayacağını söyledi.

“Dolar çok çok sert bir şekilde düşecek”

Roach ABD Doları’nın ‘birincil rezerv para birimi olarak “fahiş ayrıcalık” döneminin sona erdiğini iddia etti. Roach Pazartesi günü Bloomberg için kaleme aldığı bir makalede,  ABD ekonomisinin COVID-19 salgınının etkisiyle “stresli” olduğunu belirterek kamu sağlığı krizinin ortasında Şubat ayında ABD’yi yakalayan resesyonun doların sıkıntılarını artıracağını öne sürdü .

Finans uzmanı, “Dünyanın geri kalanının bir zamanlar geniş çapta kabul gören “Amerikan istisnası” varsayımı hakkında ciddi şüpheleri var. Dolar çok çok sert düşecek” dedi.

Roach ayrıca, ABD hükümetinin , COVID-19’dan gelen zararı azaltmak amacıyla,trilyonlarca dolar harcaması sorunu kısa vadede çözse de  dolar açısından uzun vadede daha da kötüleştirebileceğini belirtti.

Roach’a göre Çin’in para birimi olan Yuan Dolar karşısında 0.11%  değer kazanmış durumda.  Pekin’in yapısal reformları ile ülkenin ağır sanayi odaklı ekonomisi daha fazla tüketici güdümlü büyümeye odaklı hizmet sektörüne ağırlık verilecek şekilde dönüşebilir. Çin ekonomisi böyle bir dönemden geçerken, yatırımcılar için daha cazip hale gelebilir.

Roach, bazen Başkan Donald Trump tarafından tercih edilen zayıf bir doların kısa vadede ABD ihracatına fayda sağlamasına rağmen, uzun vadede daha sorunlu olacağını söylüyor.

Büyüyen açıklar Dolar algısını değiştirebilir

Paranın bir ölçüsü olan ABD Doları Endeksi, FactSet verilere göre,   son 30 gün içinde % 3.9 oranında düşmesine karşın  yıllık bazda % 0.1’lik hafif bir artış yaşamış.

Daha zayıf bir doların, Dow Jones dahil olmak üzere varlıklar ve borsa üzerinde önemli  etkileri var.  Ayrıca,  uluslararası ticaretin çoğunluğu dolar cinsinden yapılıyor.

Küresel ekonomiyle ilgili endişeler, ABD’nin istikrarlı bir ekonomi ve para birimi olarak algılanması nedeniyle geleneksel olarak dolar satın almayı teşvik ediyor.

Ancak Roach, büyüyen açıkların sonunda bu algıyı değiştireceğini ve dolara bir büyük bir darbe indirebileceğini söylüyor.