• ALTIN (TL/GR)
  501,98
  % 0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3566
  % 0,51
 • € EURO
  10,2193
  % 1,02
 • ALTIN (ONS)
  1.869,77
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8607
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  357524,621
  % -2,92
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

Türkiye ve Finlandiya ikili ticareti görüştü

Türkiye ve Finlandiya ikili ticareti görüştü

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Finlandiyalı mevkidaşı Ville Skinnari 17 Haziran’da iki ülke arasındaki ticarette işbirliği olanaklarını görüştüler.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan bir basın açıklamasına göre, düzenlenen çevrimiçi bir toplantıda ikili ticaret, Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) toplantısı, Gümrük Birliği’ndeki yeni düzenlemeler ve AB’nin çelik ticareti ile ilgili önlemlerini de içeren bir dizi konu ele alındı.

Pekcan, dünyanın koronavirüs pandemisi nedeniyle benzeri görülmemiş bir dönemde olduğunu ve iş ve ticaret ortamının da ciddi şekilde etkilendiğini vurgulayarak bu krizin sadece işbirliği ve dayanışma ile aşılabileceğini ifade etti.

Geçen Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan yeni koronavirüs tüm dünyaya yayılarak milyonlarca insana bulaştı ve on binlerce ölüme neden oldu.

COVID-19 ayrıca Türkiye’de 181.298 kişiye bulaşırken , ülke 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine başladı.

Pekcan, Türkiye ve Finlandiya arasındaki ikili ticaret hacminin 2020 yılının ilk beş ayında % 8 artışla 542 milyon $ ‘a yükseldiğini söyledi.

“Ancak, bu rakamlar gerçek ticaret potansiyelimizi yansıtmıyor, ikili ticaret ilişkilerimizin çok daha yüksek bir hacme ulaşması için gerekli önlemleri almamız gerektiğine inanıyorum.”

“SAVUNMA SANAYİ İTHALAT KISITLAMALARINI KALDIRIN”

Finlandiya’nın Türkiye’deki doğrudan yatırımlarına değinerek, Türkiye’nin turizm, finans, enerji, ulaşım, teknoloji, makine, inşaat ve çevre gibi birçok alanda yatırım yapmak için ciddi bir potansiyeli olduğunu söyledi.

Ayrıca Finlandiya tarafından, 2019 Ekim ayından bu yana Türkiye’den gerçekleşecek olan savunma sanayi ithalatına ilişkin kısıtlamaları kaldırmasını da istedi.

 

“JETCO TOPLANTISINI GEÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Bakan Skinnari, iki ülke arasında nükleer, biyokimyasal ve yenilenebilir enerji gibi birçok alanda çeşitli ticaret fırsatları ve olasılıklarının olduğunu vurgulayarak Finlandiya’nın Türkiye ile beraber özellikle Afrika, Körfez ülkelerinde ortaklaşa projeler yürütmesinin önemine işaret etti.

Bakan, ayrıca Finlandiya’nın pandemi sonrasında Türkiye’ye geniş kapsamlı bir iş heyeti ziyareti planladığını ve iki ülke arasında JETCO toplantısını da en kısa sürede gerçekleştirmeyi istediklerini sözlerine ekledi.