• ALTIN (TL/GR)
  502,02
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3608
  % 0,55
 • € EURO
  10,2251
  % 1,08
 • ALTIN (ONS)
  1.869,76
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8667
  % 0,83
 • BITCOIN/TL
  357741,447
  % -2,87
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

Mortgage Kredi Oranları Düşüyor

Mortgage Kredi Oranları Düşüyor

ABD’de kısa süre öncesine kadar, çok az insan 30 yıllık mortgage oranlarının% 3’ün altına düşmesini beklemekteydi, ancak iyi mortgage karşılaştırma müşterileri olan bazı borçlular  olağanüstü seviyelerde faiz oranları bulmaya başlıyor.

Günlük anketler, Federal Konut İdaresi (FHA kredileri) ve Gazi İşleri Bakanlığı (VA kredileri) tarafından desteklenen mortgageoranlarının zaten% 3’ün altına düşmüş olduğunu gösteriyor.

Anketler, konvansiyonel konut kredileri üzerindeki ortalama oranların% 3 seviyesine yaklaştığını gösterirken, büyük bir mortgagesatıcısı,% 2,5 gibi düşük bir oranla 30 yıllık bir mortgage kullandı.

Uzmanlar bütün bunlarıFED Başkanı JeromePowell’ın ve Fed’in kendisininkoronavirüs tarafından tahrip edilen bir ekonomiyi desteklemeye yönelik adımları olarak görüyor..

FİYATLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Fed başkanı Powell, COVID-19 salgınının ABD ekonomisineülkenin uzun zamandır görmediği kadar büyük zarar verdiğini söyledi.

Powell, geçen hafta Senato Bankacılık Komitesi’ne verdiği demeçte, “Bu gerilemenin kapsamı ve hızı modern bir emsal içermiyor ve II.Dünya Savaşı’ndan bu yana gördüğümüz en büyük resesyon.”dedi.

Powell, ekonominin gelecek yılın sonuna kadar toparlanamayabileceğini ve hükümetin yardım için daha fazla çaba göstermediği sürece kalıcı zararın bir olasılık olduğunu ifade ederek “Şu anda tamamen yeni bir belirsizlik yaşıyoruz” diye konuştu.

Online Mortgage borcu veren Better.com sermaye piyasası analisti BrendanPhilips’e görePowellyatırımcıları resesyon konusunda endişelendiriyor, bu nedenle tahvil gibi daha güvenli yatırımlara yöneliyorlar. Bu durum, faiz oranlarının düşmesine neden oluyor.

Philips, “Ekonomik tahmin ne kadar kötü olursa, gelecekte faiz oranlarında benzer hareketler görme olasılığımız o kadar artar” diyor.

CoreLogic’in baş ekonomisti Frank Nothaft’a göre Mortgageoranlarını düşüren bir diğer önemli faktör, Fed’in ekonomiyi desteklemek için ipotek destekli menkul kıymet alımları.

FİYATLAR HIZLA% 3’ÜN ALTINA DÜŞÜYOR

Mortgage devi Freddie Mac, 30 yıllık Mortgage oranlarının şu anda ortalama% 3,24 olduğunu söylese de, bu da yaklaşık 50 yıllık haftalık ankette rekor bir düşük seviye.

Mortgage News Daily, 30 yıllık sabit faizli FHA destekli kredilerin ortalama% 2,75’e düştüğünü söylüyor . MortgageRaporları’ndan başka bir günlük anket ise, hem FHA kredileri hem de VA kredileri için oranların ortalama% 2.5’e düştüğünü gösteriyor.

UWM CEO’su Mat Ishbia, “Konut piyasasının güçlü olacağına inanıyoruz ve bu salgını bir ulus olarak birlikte atlatırken daha fazla insanın rüyalarındaki evlerine girmesine yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz” diyor.