• ALTIN (TL/GR)
  502,02
  % 0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3619
  % 0,55
 • € EURO
  10,2251
  % 1,06
 • ALTIN (ONS)
  1.869,41
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8707
  % 0,82
 • BITCOIN/TL
  364206,187
  % -1,36
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

İngiltere’de işsizlik 80’ler seviyesini aşıyor

İngiltere’de işsizlik 80’ler seviyesini aşıyor

İngiltere’de işsizliğin, koronavirüs kaynaklı durgunluğun bir sonucu olarak önümüzdeki aylarda 1980’lerin ortalarından bu yana görülmeyen seviyelere ulaşması bekleniyor.

Analistler resmi olarak işsiz olan kişi sayısı, durgunluğun başlamasından sonraki ilk  ay olan Nisan ayında sabit tutulsa da, analistler  ekonomik çöküşün tam etkisinin görülmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu söyledi.

Bunun nedeni, İngiliz hükümetinin iş piyasasına daha fazla destek olamaması olara görülüyor. İngiliz devleti Coronavirus İş Tutma Planı kapsamında, elde tutulan işçilerin maaşlarının% 80’ine kadar ayda 2.500 pound (3.150 $) ödüyor.

İngiltere’de, şimdiye kadar 1.1 milyon işveren 9,1 milyon çalışan için programdan yararlanarak  devletten 20,8 milyar pound ödenek aldı.

Yapılan devasa ödemeler göz önüne alındığında, Hazine şefi Rishi Sunak, Ağustos ayından itibaren firmaların katkı yapmaya başlaması gerektiğini ve planın iki ay sonra kapanacağını söyledi.

Programın sona ermesi, işsizlikteki artışa ilişkin endişeleri, 1987’den beri görülmeyen bir miktar olan 3 milyonun üzerine  çıkardı. Rakamlar Salı günü Ulusal İstatistik Dairesi tarafından yayımlandı.

Çalışanların bir kısmı, İngiltere’deki  mağazaların yeniden açılması sonucunda Pazartesi günü yaklaşık üç ay sonra işlerine geri döndü.

Ancak, birçok firmanın kilitlenmenin bir sonucu olarak iflas edeceği düşünülüyor ve bu durumda birçok insan işsiz kalacak.  Bu haftaki rakamlar, İngiltere ekonomisinin sadece Nisan ayında% 20 oranında küçüldüğünü gösteriyor.

Berenberg Bank’ın kıdemli ekonomisti Kallum Pickering yaptığı değerlendirmede “Siyasiler, tüm endüstrilerde zor zamanlar geçiren öfkeli  işçileri  sakinleştiriyor, ancak bu işçilerin bir kısmının, özellikle pandemiden sonra talebin yapısal olarak daha düşük kalacağı perakende ve seyahat gibi hizmet sektörlerinde zamanla işsiz kalacağı bir gerçek. ”diye konuştu.

İstatistik ajansının rakamlarına daha derin bir bakış, büyük değişikliklerin yakın olduğunu gösteriyor. Düşük gelir ya da kısa çalışma ile çalışanlar ve gerçekte işsiz olanların sayısı, pandemi kısıtlamalarının uygulandığı ay olan Mart ayına göre% 125,9 daha yüksek.

İstihdam Araştırmaları Enstitüsü müdürü Tony Wilson, “Halk sağlığı krizi daha yeni başlıyorsa, bugünkü rakamlar işsizlik krizinin de daha yeni başladığını gösteriyor” dedi.

İşsizliğin 1930’larda Büyük Buhran döneminden daha hızlı arttığını ve bu yaz 3 milyonun üzerine çıktığını söyledi.

Sendikalar ve işverenler hükümetten daha fazla destek talep ediyorlar. Sunak’ın önümüzdeki haftalarda büyük bir mali teşvik vermesi bekleniyor.

İngiliz İşçileri Konfederasyonu insan ve beceri direktörü Matthew Percival, “İşsizlik toplumda eşit olmayan bir şekilde düşüyor ve son nesilde  yara izleri bırakıyor,” dedi.

“Acil öncelik, yarının sürdürülebilir endüstrilerini teşvik ederek bugün katma değer sağlayan işler yaratmak olmalı.”