• ALTIN (TL/GR)
  503,69
  % -0,59
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4082
  % 0,13
 • € EURO
  10,1981
  % 0,29
 • ALTIN (ONS)
  1.863,94
  % -0,71
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • £ POUND
  11,8763
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  340722,549
  % 9,94
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45

IMF’den yeni uyarı: Küresel ekonomi 4,9 daralabilir

IMF’den yeni uyarı: Küresel ekonomi 4,9 daralabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF), koronavirüsten sadece iki ay öncesine göre çok daha ciddi ekonomik hasar öngörüsü nedeniyle bu yıl küresel büyüme tahminini sert bir şekilde düşürdü.

IMF, küresel ekonominin bu yıl% 4.9 küçüleceğini ve Nisan ayında bir önceki raporunda tahmin ettiği % 3’lük düşüşten çok daha kötü olacağını öngörüyor. Bu II.Dünya Savaşı’ndan  sonra görülen en kötü yıllık daralma olabilir.

IMF, ABD’nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) – (ABD’de üretilen tüm mal ve hizmetlerin değeri) bu yıl Nisan ayındaki % 5,9’luk düşüş tahmininden bile daha fazla düşeceğini öngörüyor. Bu durum yine II. Dünya Savaşı sonrasındaki  en kötü yıllık düşüş olabilir.

IMF, zayıf tahminlerini Çarşamba günü Nisan ayında yayınladığı Dünya Ekonomik Görünümü’ne yönelik bir güncellemeyle yayınladı. Güncelleme genellikle diğer önemli tahminlerle uyumlu oluyor. Örneğin, bu ayın başlarında, Dünya Bankası küresel ekonominin bu yıl% 5,2 küçüleceğini öngörmüştü.

IMF, salgının düşük gelirli hane halklarına orantısız bir şekilde zarar verdiğini ve “1990’dan bu yana dünyada aşırı yoksulluğun azaltılmasında kaydedilen önemli ilerlemeyi yok ettiğini” belirtti.

Aşırı yoksulluk içinde yaşayan dünya nüfusunun oranı – günde 1,90 doların altında – 1990’da % 35’ten fazla iken son yıllarda bu oran % 10’un altına düşmüştü. Ancak IMF, COVID-19 krizinin bu ilerlemeyi tersine çevirmeye başladığını söyledi . Gelişmekte olan piyasa ekonomilerinin% 90’ından fazlasının kişi başına gelir artışında bu yıl düşüş olacağı tahmin ediliyor.

2021’de, IMF, pandemide ikinci  dalga gelmediği sürece büyümede bir toparlanma öngörüyor. Küresel ekonominin önümüzdeki yıl % 5,4 oranında büyüyerek Nisan ayında% 0,4 puan daha az gerçekleşmesini bekliyor.

ABD için IMF, gelecek yıl Nisan ayında % 4,5’lik bir büyüme öngörüyor. Ancak bu kazanç, ABD ekonomisini pandemiden önceki seviyesine getirmek için yeterli olmayacaktır. ABD’de  iktisatçılar birliği, ekonominin Şubat ayında bir resesyona girdiğini ve virüsten dolayı gerçekleşen kapanmalar sonucu on milyonlarca insanın işten atıldığını belirledi.

ABD’de  Ocak-Mart çeyreğinde yıllık % 5 oranında küçülen GSYİH’nın  Nisan-Haziran döneminde % 30 veya daha fazla düşmesi bekleniyor.

IMF tüm büyük ülkeler için büyüme oranı tahminlerini düşürdü. Euro para birimini kullanan 19 Avrupa ülkesinde, bu yıl büyümede % 10.7’lik bir düşüş öngörüyor. Ardından 2021’de % 6’lık büyümeye bir geri dönüş bekleniyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’de bu yıl büyüme oranının% 1 olması bekleniyor. Hindistan ekonomisinin Nisan ayında öngörülenden daha uzun bir kilitlenme ve daha yavaş bir toparlanma sürecinden sonra % 4,5 oranında daralması bekleniyor.

Çoğu ülkenin hâlâ yeterli önlemlerin alınmadığı Latin Amerika’da, en büyük iki ekonominin, Brezilya ve Meksika’nın sırasıyla% 9,1 ve % 10,5 küçüleceği tahmin ediliyor.

Petrol fiyatlarındaki sert düşüş, petrol üreten ülkelerde derin durgunluklara neden oldu. Rusya ekonomisinin bu yıl % 6,6 ve Suudi Arabistan’ın% 6,8 oranında daralması bekleniyor.

IMF,  aşağı yönlü risklerin daha olası olmaya devam ettiği konusunda uyardı. yapılan açıklamada virüste ikinci dalganın gelebileceği, Ocak-Mart aylarında yaşananlara benzer şekilde finansal piyasalarda çöküşler ve yeniden  karmaşanın hakim olabileceği söylendi. IMF, bu tür finansal türbülansın savunmasız ülkeleri toparlanma çabalarını daha da engelleyecek borç krizlerine sokabileceği konusunda uyardı.

2021’in başlarında meydana gelmesi olası ikinci büyük bir salgın senaryosuna göre, küresel ekonomi gelecek yıl tekrar % 4,9 daralabilir.