• ALTIN (TL/GR)
  503,44
  % -0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4066
  % 0,12
 • € EURO
  10,1980
  % 0,31
 • ALTIN (ONS)
  1.863,13
  % -0,75
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • £ POUND
  11,8701
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  342200,335
  % 13,36
 • BIST 100
  1.454,25
  % -0,45

Eylül’de ihracat rekor kırdı

Eylül’de ihracat rekor kırdı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ihracat trendini sürdürdüğünü belirtti. Pekcan, ihracatın Eylül ayında yıllık bazda% 4,8 artarak 16 milyar doları (124 milyar TL) aştığını ve tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlediğini söyledi.

Pekcan, “Sadece Eylül ve 2020’de başarı elde etmekle kalmadık, aynı zamanda bugüne kadarki en yüksek Eylül ihracat rakamına ulaştık” dedi.

AĞUSTOS’A GÖRE %28,5 ARTIŞ

Pekcan, ülkenin ihracatının Ağustos ayına göre% 28,5 arttığını söyledi. Avrupa Birliği’ndeki zayıf dış talep ve koronavirüs salgınının otomotiv sektöründe aksaklığa neden olması sebebiyle Ağustos ihracatı 12,5 milyar dolarda kalmıştı.

Pekcan, “İhracat rakamları, pandemik etkiden ve normalleşme sürecinden kaynaklanan toparlanmanın başarılı bir şekilde devam ettiğini doğruluyor” dedi.

“(İhracat), ekonomimizin V şeklindeki toparlanması ve üçüncü çeyrek büyümesi açısından olumlu sinyaller veriyor” dedi.

Pekcan, (altın hariç) ihracaınt ithalatı karşılama oranının Eylül ayında% 90,9’a ulaştığını da sözlerine ekledi.  Altın alım satımının mal ticaretinden farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirten bakan, “Altın ithalatı yoluyla sermaye değeri olan altın ülkeye döviz karşılığı getiriliyor” dedi.

Eylül ayında altın ithalatı 3,4 milyar dolardı.

OTOMOTİV İHRACATI ARTIYOR

Bakan, Eylül ayında giyim ihracatının% 15 artışla 1,6 milyar dolara, tekstil ürünlerinin% 12,8 artışla 1,1 milyar dolara, kimyevi ürünlerin % 19,4 artışla 1,1 milyar dolara ve makine ihracatının % 4,8 artışla 2,1 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Pandemi döneminde otomotiv sektörünün ilk kez % 0,5 artışla 2,2 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

Bakan, Eylül ayında ülkenin Fransa’ya ihracatının% 12,8, Almanya’nın% 10,6, İngiltere’nin% 3,2 ve İspanya’ya ihracatın % 2,3 arttığını söyledi.

İtalya ve Hollanda’ya olan ihracat ise sırasıyla % 7,2 ve% 5,9 düşüş bildirdi.

Eylül ayında AB’ye ihracat% 5,6, Amerika’ya% 22, Asya’ya% 6,8 ve Afrika’ya% 1,7 arttı.

Pandeminin dünya ekonomisini daha önce görülmemiş düzeyde daralttığını ve AB gibi önemli pazarlarda talebi düşürdüğünü vurgulayan Pekcan, Türkiye’nin ihracat tarafında önemli bir performans gösterdiğini söyledi.

Pekcan, Türkiye’nin küresel ticaretteki payını artırırken, sağlam bir vizyonla yerini sağlamlaştırdığını söyledi.

“İhracat, ülke için en değerli, en önemli ve en kritik araçlardan biridir” diyen Bakan, iş dünyasının yanı sıra, ulusal ekonomi temelli bir bakış açısına paralel olarak çalışmalarını hızlandırarak yenilikçi ve yerli üretim üzerine sürdürdüğünü vurguladı.

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Türkiye’nin dış ticaret verilerini kaydetmeye başladığı 1948 yılından bu yana ülkenin küresel ticaretteki konumu hakkında konuşan Pekcan, korumacı önlemlerin dünya çapında gündeme geldiği 2019 yılında bile Türkiye’nin etkisinin giderek arttığını ifade etti.

Pekcan, “Bu başarının 2020 yılı boyunca salgın sırasında devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

İHRACATÇIYA DESTEK ARTIYOR

Türkiye’nin ihracatçılara verdiği desteğe değinen Pekcan, Türk Eximbank’ın ilk dokuz ayda desteğin i% 7 artırarak 30,4 milyar dolara çıkardığını söyledi.

Ayrıca ülkenin bu yıl 40 ülkeyi kapsayan 24 sanal ticaret heyeti düzenlediğini ve 4.200 iş toplantısı düzenlediğini söyledi.

Pekcan, pandeminin en başından itibaren temassız ticaret fırsatlarını devreye aldıklarının altını çizerek, bugünün başarısında önemli rol oynadığını söyledi.

Pekcan, “Bugünün başarısının temelini ihracat işletmelerinin sürdürülebilirliğini kısmen temassız ticaretle sağlamamızın bir sonucu olarak görüyorum.” Diyen Pekcan, dijitalleşmede öncü bir role sahip olduklarını ve oynayacaklarını kaydetti.

Pekcan, Eylül ayında Türk ihracatçı sayısının bir önceki yıla göre% 6,8 arttığını vurguladı.

Üç yıllık bir dönemi kapsayan yeni açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP) içinde dış ticaretin yerine değinen Pekcan, YEP’in yenilikçi, yüksek katma değerli ve ihracata yönelik bir büyüme ve kalkınma vizyonu ortaya koyduğunu söyledi.

“Yeni ekonomik programımızın uygulanmasında ihracat ve ihracatçıların çok önemli bir rolü ve sorumluluğu var. Tüm desteğimizle ihracatçılarımızın ve iş dünyamızın yanında olmaya devam edeceğiz ”dedi.

YIL SONUNDA HEDEF 165 MİLYAR DOLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ihracatta 165,9 milyar dolarlık yıl sonu hedefine ulaşmayı umduklarını söyledi.

İhracatçıların son üç aydır gösterdiği performansın yeni dönemin ihtiyaçlarına hızla uyum sağladığını belirtti. 11 ülkede sanal ticaret heyeti organizasyonları düzenlediklerini ve önümüzdeki dönemde büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Sektörler arasında otomotiv sektörü eylül ayında 2,6 milyar dolar ile ihracata liderlik ederken, onu 1,8 milyar dolarla hazır giyim ve 1,6 milyar dolarla kimya sektörü izledi.

SAVUNMA VE HAVACILIKTA %80 ARTIŞ

Gülle, ihracatını% 331 artırarak 161 milyon dolara çıkaran gemi ve yat sektörünün ayın en iyi performansını sergilediğini söyledi.

Ayrıca, dış satışları sırasıyla% 80 ve% 34 artışla 282 milyon $ ve 197 milyon $ ‘a yükselen savunma ve havacılık ve taze meyve ve sebze endüstrilerinin performansına dikkat çekti.

Gülle, 207 ülkeye satış yapıldığını kaydetti. Pazarlar arasında 1,5 milyar dolarla Almanya ilk sırada yer alırken, onu 1,1 milyar dolarla İngiltere ve 947 milyon dolarla ABD izledi.

Dokuz aylık dönemde ise 11,28 milyar dolarla Almanya yine ilk sırada yer alırken, onu 7,55 milyar dolarla İngiltere ve 7,24 milyar dolarla ABD izledi.

Irak ve İtalya da sırasıyla 6.24 milyar dolar ve 5.53 milyar dolar ile Türk ihracatçıları için en önemli destinasyonlar arasında yer aldı.