• ALTIN (TL/GR)
  502,34
  % 0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3637
  % 0,55
 • € EURO
  10,2268
  % 1,03
 • ALTIN (ONS)
  1.869,77
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8686
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  362325,616
  % -1,99
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

Ekonomik kriz Suriye’de TL dolaşımını artırdı

Ekonomik kriz Suriye’de TL dolaşımını artırdı

Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerin, Suriye Lirası’nın kontrolsüz devalüasyonu ve protestolara yol açan mal ve emtia fiyatlarındaki artışlar nedeniyle Türk lirasını kullanmaya başladığı bildiriliyor.

Türk lirası banknotları, Suriye’nin kuzeyinde, Türk askeri ve Suriye muhalefet grupları tarafından terör örgütlerinden kurtarılmış olan bazı bölgelerde dolaşıma girmişti. Madeni paraların ise son günlerde Türkiye’den gelmeye başladığı gelen bilgiler arasında. Twitter’da dolaşan bazı fotoğraflarda kuzeybatı Azaz ilçesinde  dolaşıma giren paraların gösterildiği söyleniyor.

Suriye Geçici Hükümeti ve Suriye Türkmen Meclisi başkanı Abdurrahman Mustafa, Twitter’da yaptığı paylaşımda “Suriye lirasının hızla değer kaybetmesi nedeniyle vatandaşların tasarruflarını korumak amacıyla, ilgili Türk makamlarıyla görüşmelerimizi yoğunlaştırdık ve günlük ticarette  hayati önemi olan küçük TL banknotların piyasaya sürülmesinde ilk adımı attık.”şeklindeki ifadelere yer verdi.

Suriye Geçici Hükümeti kısa süre önce Türk lirasını kendi bölgelerinde dolaşıma soktu. Suriye Geçici Hükümeti, Beşar Esad rejimine alternatif olarak ılımlı muhalifler tarafından 2013 yılında kuruldu. 

Dış Politika Araştırma Enstitüsü Orta Doğu Programı üyelerinden Elizabeth Tsurkov ise Twitter’dan yaptığı açıklamada“4 kaynak tarafından onaylandı:  Türkiye’den madeni para getirildikten sonra Suriye’deki Türk kontrolündeki bölgeler Türk lirasını kullanmaya başlıyor (banknotlar zaten dolaşımdaydı). Bu, yerel halkı Suriye lirasının hızlı değer kaybından koruyacak ”dedi.  

Tsurkov, söz konusu hareketin, azalan talep nedeniyle Suriye lirasının değerini daha da azaltacağını söyledi. 

Tsurkov ayrıca Azaz’daki PTT bürosunda çekildiği söylenen bir fotoğrafı paylaşarak, “Bölgenin inanılmaz derecede istikrarsız Suriye lirasından uzaklaşmasıyla sınırın ötesinde Suriye’nin Türk kontrolündeki bölgelerine daha fazla Türk lirası  gelmeye devam ediyor” dedi.

Türkmen Ajansı direktörü Hüseyin Bozan, Azaz’daki PTT şubesinin, bazı yerel meclislerin bölgedeki Suriye lirası yerine Türk lirasını kullanma kararından sonra piyasaya para sürmeye başladığını doğruladı. 

Bozan Twitter’da, “Paralar piyasaya sunulduktan sonra Azaz’daki her şey TL olarak fiyatlandırılacak,” dedi.

Batı yaptırımları ve koronavirüs etkisi ile ortaya çıkan  ekonomik kriz, yerel para biriminin hızla devalüasyonunu da beraberinde getirdi. Analistler, son ani artışın büyük olasılıkla 15 Haziran’dan itibaren yeni ABD yaptırımlarının uygulanmasından önceki endişelerden kaynaklandığını söylediler.

Esad şu anda ülkedeki dokuz yıllık iç savaş sırasında çökmekte olan bir ekonomi, aile içi sorunlar ve müttefiki Rusya ile artan gerilimler yüzünden hâkimiyetinin en zor dönemiyle karşı karşıya. Dünya Gıda Programına (WFP) göre, son devalüasyondan önce bile, büyük çoğunluğun yoksulluk içinde yaşadığı ülkedeki gıda fiyatları Mayıs 2019’dan bu yana % 133 arttı.

Birleşmiş Milletler’e göre, Suriye savaşı 2011 yılından bu yana ülke ekonomisini harap etti ve halkının% 80’ini yoksulluğa düşürdü. Ülkenin kalan savaş alanlarında nispeten sessiz olmasına rağmen, 2020 başlarında durumun daha da kötüleştiğini gördü. Rejimin hakim olduğu bölgelerde alışveriş alanlarının büyük bir kısmı, salgının yayılmasını önlemek için Mart ayında kapandı.

ABD’nin Suriye Büyükelçiliği geçen hafta Esad rejiminin yönetimini protesto eden ülke halkına destek verdiğini açıkladı.