• ALTIN (TL/GR)
  502,38
  % 0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3633
  % 0,55
 • € EURO
  10,2264
  % 1,02
 • ALTIN (ONS)
  1.869,56
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8684
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  362455,347
  % -1,96
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

Çin,Venezuela’nın 1 numaralı petrol ithalatçısı oldu

Çin,Venezuela’nın 1 numaralı petrol ithalatçısı oldu

Reuters’da yer alan habere göre Geçen yıl  Venezuela’nın 1 numaralı petrol ithalatçısı olan Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin Venezuella’ya yaptırımlarında sonra yerini Çin’e devretti.

ABD, ülkenin sosyalist başkanı Nicolas Maduro’yu devirmek için Venezuela’nın devlete ait petrol şirketine yaptırımlar uyguladı.  ABD rafinerileri Venezüella ham petrolünü almayı bırakmasının ardından uzun süredir büyük bir müşteri olan Caracas’ın müttefiki Çin, ABD’nin yerini aldı. Çin, 2019’un ilk altı ayında Venezuela’dan günde ortalama 350.000 varil ham petrol ithal etti.

Ancak Ağustos ayında, Venezuella hükümeti ile iş yapmaya devam eden herhangi bir yabancı varlığın kendisini yaptırımlara tabi bulabileceği konusunda uyaran Washington, Venezuela’daki yaptırımlarını sıkılaştırdı. CNPC olarak bilinen devlete ait Çin Ulusal Petrol Şirketi, o ay Venezüella limanlarına petrol yüklemeyi durdurdu. Çin’in ithalat verileri, alımların yavaşlamaya başladığını gösterdi ve 2019’un sonuna kadar aniden durdu.

Çin’in en büyük petrol şirketi, diğer bazı ülkelerdeki müşteriler gibi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Maduro’ya destek vermesine rağmen, ABD Başkanı Donald Trump’ın tehditlerine boyun eğmiş gibi görünüyordu.

Ancak Reuters’in haberine göre Çin satın almayı hiç bırakmadı.  Petroleos de Venezuela SA veya PDVSA’dan gelen ham petrol, Rusya’nın devlete ait petrol şirketi olan İsviçre merkezli Rosneft aracılığı ile ve petrolün kökeninin Malezya gibi görünmesini sağlayan bir dolambaçlı dağıtım yöntemi yardımıyla Çin limanlarına ulaşmaya devam etti.

Reuters, 1 Temmuz ve 31 Aralık arasında tanker gemilerinin toplam 19.7 milyon varil markalı Venezuela ham petrolünü Çin limanlarına teslim ettiğini belirtti. Bu bulgu, gemi izleme verilerine ve dünyanın dört bir yanındaki Venezuela petrol akışlarını izleyen dört petrol analisti ile yapılan görüşmelere dayanıyor.

 

CNPC, AÇIKLAMA YAPMAKTAN KAÇINIYOR

Bu 18 sevkiyat, OPEC rakamlarına dayanarak, ülkenin Merey olarak bilinen amiral gemisi ham sınıfı için piyasa fiyatlarında yaklaşık 1 milyar dolar değerinde 2019 yılında Venezuela’nın toplam ihracatının% 5’inden fazlasını temsil etti. Satışlar, Maduro hükümetine çok ihtiyaç duyulan desteği sağlasa da, Reuters devlet sandıklarına ne kadar eklendiğini belirleyemedi; PDVSA sık sık kaba indirimlerle satıyor ve bazı satışları nakit üretmek yerine borcunu ödemeye gidiyor.

Reuters, yanlış etiketlenmiş gönderilerin bu yıl içinde devam ettiğini belirtti. İnceleme, finansal bilgi sağlayıcı Refinitiv Eikon’da mevcut verileri, uydu görüntülerinden çıkarılan fotoğraflar ve petrol tankerleri tarafından iletilen Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) verilerini kullandı. New York merkezli Refinitiv, Reuters’in ana şirketi Thomson Reuters’in bir parçasıdır.

Denizdeki tanker gemileri arasında petrol transferinin yapıldığı nakliye yöntemi aylardır Trump yönetimi tarafından gözleniyor. Washington, Venezüella’nın gerçekleri maskelemek için gemiden gemiye (STS) transferler kullanarak petrolünü ihraç etmesine yardımcı olduğunu iddia ettiği Rosneft iştiraki Rosneft Trading SA’ya yaptırımları Şubat ayında uygulamaya koydu.

5 Haziran tarihli açıklamasında Rosneft, bu makaleye ilişkin sorulara yanıt olarak, “Şirket her zaman yürürlükteki uluslararası mevzuata uygun olarak yürütmektedir ve faaliyetlerini sürdürmektedir.” açıklamasında bulundu.