• ALTIN (TL/GR)
  506,67
  % -1,50
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4047
  % -0,40
 • € EURO
  10,1808
  % -1,11
 • ALTIN (ONS)
  1.877,42
  % -1,07
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • £ POUND
  11,8709
  % -0,94
 • BITCOIN/TL
  292893,371
  % -1,33
 • BIST 100
  1.460,86
  % 0,29

Antalya turizm sezonuna hızlı başladı

Antalya turizm sezonuna hızlı başladı

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, ülkenin koronavirüs önlemlerini artırmasının ardından Haziran ayında turizm tesislerinin yeniden açılmasına izin vermesiyle sezona beklenenden daha hızlı bir başlangıç ​​yaptı.

Sektör temsilcilerine göre, her yıl milyonlarca yabancı turisti ağırlayan güney tatil kentine, 5 Temmuz’da sadece dokuz farklı ülkeden 36 charter seferi düzenlendi. Kent yerel uçuşlardan daha fazla uluslararası uçuş görüyor.

Antalya’daki turizm tesisleri ve plajları, Dışişleri, Kültür ve Turizm ve Ulaştırma bakanlıkları tarafından ortaklaşa başlatılan son Güvenli Turizm Sertifikasyon programı doğrultusunda gerekli hazırlıkları takiben misafirlerini karşılamaya başladı.

Program; konaklama, ulaşım, gezginlerin sağlık durumu ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyenler için çeşitli tesislerde bir dizi önlem içeriyor.

Profesyonel Otelciler Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Temmuz ayında Antalya’ya gelen uluslararası uçuş sayısının Mart ayından bu yana ilk kez yerel uçuş sayısını aştığını söyledi.

Perşembe günü Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Atmaca, “Dokuz ülkenin 36 kentinden gelen konuklar 5 Temmuz’da charter uçuşları ile Antalya’ya geldi.” Dedi.

“Bu Antalya için büyük bir başarı.”

Turistlerin çoğunluğu, Türkiye sınırlarını açtığı ve 11 Temmuz’da uluslararası uçuşlarına yeniden başladığı için Kazakistan, Belarus ve Ukrayna’dan geldi.

Şehir Haziran ayında 21.000’den fazla yabancı turisti ağırlamıştı, bu rakam sadece 1-7 Temmuz arasında 27.083’e ulaştı. Turistlerin  10.489’u Ukrayna’dan geldi.

Atmaca, 50’den fazla odası bulunan tüm tesisler için güvenli turizm belgesinin zorunlu olduğunu söyledi. “Kazaklar, Belaruslar ve Ukraynalılar ile 1 Temmuz’da başlayan turizm faaliyeti devam ediyor. İlk hafta 10.000’den fazla Ukraynalı geldi ve mutlu bir şekilde ülkelerine döndü. Ülke ve sektör olarak hijyen ve gıda konusunda çok ilerideyiz.”dedi.

İngiliz turistlerin gözleri

Ancak hızlı bir iyileşme, turizmin ekonominin % 12’sini oluşturduğu Türkiye için en iyi pazarlar olan Rusya, Almanya ve virüsün de sert bir şekilde vurduğu İngiltere’den yapılacak uçuşlara bağlı.

Ukrayna pazarı ile başlayan hareketliliğin, daha fazla ülke seyahat ve uçuş kısıtlamalarını kolaylaştırdıkça hızlanması bekleniyor.

İngiltere-Türkiye Seyahat Acenteleri Başkanı Engin Sertoğlu, “İngiliz tur operatörleri 1 Ağustos itibariyle Türkiye’ye ciddi bir giriş yapacak” dedi.

Türk Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Çarşamba günü yaptığı konuşmada Sertoğlu, İngiliz operatörler ve charter firmaları Türkiye için planlar yapmaya başladı. Türk Hava Yolları, Dalaman için haftalık altı uçuş ve Antalya için günlük iki uçuş yapıyor.

Türkiye 2018’de 2.3 milyon ve 2019’da 2.5 milyondan fazla İngiliz turist ağırladı.

İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Dominick Chilcott Çarşamba günü Ankara’nın koronavirüsün yayılmasını önleme tedbirlerini övdü.

Chilcott, “Turistlerin güvenliğini sağlamak için hava alanlarında ve otellerde önlemlerin ne kadar sıkı uygulandığını görmek beni çok etkiledi.” Dedi.

Türk Hava Yolları ve Alman havayolu şirketi Lufthansa’nın ortak girişimi olan SunExpress, Salı günü Londra’dan Antalya ve  Gaziantep ili dahil olmak üzere birçok Türk şehrine doğrudan uçuşların yeniden başladığını duyurdu.

Öte yandan, Sırbistan’ın bayrak taşıyıcısı Air Serbia Salı günü Temmuz ayında Antalya’ya en az sekiz charter uçuşu yapacağını açıkladı.

Sertoğlu, İspanya’nın AB’deki tatiller için teşvik edildiği gerçeğini de ele aldı. “İngilizlerin İspanya’yı tercih etmesi oldukça ekonomik. 19 pound (24.05 $) ile 29 pound arasında bilet var. Bu rakamlar Türkiye için mümkün değil.”

Almanya Türkiye’ye seyahat yasağını Ağustos sonuna uzattı

Almanya’ya gelince; hükümeti geçen ay küresel seyahat uyarısını sadece AB üye ülkeleri ve Schengen ile ilişkili ülkeler (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) için kaldırmaya karar verdi, ancak Türkiye dahil tüm diğer ülkeler için Ağustos sonuna kadar uzattı.

Türkiye, Alman tatilciler için en popüler seyahat yerlerinden biri. Geçen yıl yaklaşık 5 milyon Alman turist ülkeye seyahat etmişti.

Geçen hafta açıkladığı bir listede AB, ABD’yi ve diğer ülkelerle birlikte Türkiye’yi zorunlu olmayan seyahatler için önerilen 15 ülke listesinden çıkarmaya karar verdi.