• ALTIN (TL/GR)
  504,67
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  8,4020
  % 0,08
 • € EURO
  10,1951
  % 0,30
 • ALTIN (ONS)
  1.865,45
  % -0,63
 • ¥ YUAN
  1,3068
  % -0,99
 • £ POUND
  11,8685
  % 0,09
 • BITCOIN/TL
  344080,336
  % 14,06
 • BIST 100
  1.458,20
  % -0,18

ABD’den Venezuella-İran ticaretine yaptırım

ABD’den Venezuella-İran ticaretine yaptırım

 Trump yönetiminin İran ve Venezüella arasındaki ticareti kesme çabasının bir parçası olarak yaklaşık 50 petrol ve yakıt tankerine yaptırıma hazırlandığı bildirildi.

Yaptırımlar, Hazine Departmanı aracılığıyla uygulanacak. Bu hamle ile ABD’nin  ülkelerle askeri çatışmalardan kaçınması amaçlanıyor.

Trump yönetimi, İran’ın geçen ay İran ile “serbest ticaret” hakkını savunan Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’ya verdiği desteği engellemeye çalışıyor. ABD’nin bu hamlesi  iki ülke arasındaki ticareti ve para akışını kesintiye uğratmaya yönelik olarak değerlendiriliyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre ABD, Maduro rejimiyle bağlantıları olan Kolombiyalı işadamı Alex Saab Moran tarafından yönetilen bir şirkete yaptırımları da ağırlaştırıyor.

İRAN YANIT VERECEK

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine ev sahipliği yapan Venezuel’da, yıllar süren yanlış yönetim ve ABD’nin petrol üzerindeki yaptırımlarından sonra benzin neredeyse bulunamaz durumda. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, yetkililer ülke genelindeki benzin istasyonlarında denetime geçerek askeri personelle kontrol sağlamıştı.

Sosyalist lider Maduro geçtiğimiz günlerde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Yüksek Lider Ayetullah Hamenei’ye Venezüella’nın dünyada “iyi ve cesur arkadaşları” olduğunu söyleyerek iki ülke arasındaki anlaşmayı  daha önceki bir işbirliği anlaşmasının bir parçası olarak savundu.

İran dışişleri bakanlığı ABD’nin ticareti durdurma girişimlerinin “hızlı ve kesin bir yanıtla” karşılanacağını söyledi.

Houston’daki Jefferies LLC hisse senedi başkan yardımcısı Randy Giveans, yaptığı açıklamada, nakliye yaptırımlarındaki herhangi bir artış navlun oranlarını artıracak olsa da, salgının ve üretim kesintilerinin neden olduğu talep düşüşünün etkisini azaltacağını söyledi.

“Mevcut seviyelerden tanker oranlarında% 30’luk bir artış bekleyebilirsiniz” dedi. Giveans’e göre, Trump yönetiminin Eylül ayında Çin’in COSCO Denizcilik Şirketi’nin bazı yan kuruluşlarına yaptırım uygulamasıyla birlikte bu oran iki katına çıktı.

Kaynak: Bloomberg