• ALTIN (TL/GR)
  502,43
  % 0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3638
  % 0,53
 • € EURO
  10,2257
  % 1,01
 • ALTIN (ONS)
  1.869,81
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8667
  % 0,77
 • BITCOIN/TL
  362968,186
  % -2,53
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

ABD ile Çin arasında Hong Kong gerginliği: Yeterince özerk değil

ABD ile Çin arasında Hong Kong gerginliği: Yeterince özerk değil

Dışişleri  Bakanı Mike Pompeo, Çarşamba günü Kongreye, Trump yönetiminin artık Hong Kong’u Çin’in özerk bir bölgesi olarak görmediğini bildirdi. Açıklama, İngiltere döneminde kentin ABD yasaları altında ticaret ve yatırım bölgesi olmasına yardımcı olan özel statüsünü etkili bir şekilde sonlandıran bir hamle olarak yorumlanıyor.

POMPEO: HONG KONG ARTIK YETERİNCE ÖZERK DEĞİL

Duyuru Çin’in, Hong Kong’a kendi güvenlik yasalarını uygulamayı planladığını açıklamasının ardından geldi. Çin’in bu planı Hong Kong’un kendi ulusal güvenlik mevzuatı, para birimi ve ticaret statüsünü sağlayan “Tek ülke iki sistem” ilkesini tehdit ediyor.

Pompeo, “Pekin’in bu korkunç kararı, Hong Kong’un özerkliğini, özgürlüklerini ve Çin’in BM kapsamında yapılan Sino-British Ortak Deklerasyonu uyarınca Hong Kong halkına verdiği vaatleri baltalayan bir dizi eylemin sonuncusudur.” dedi.

Geçtiğimiz yıl, Pekin’in eski İngiliz sömürgesi üzerindeki kontrolünü artırma yönündeki hareketlerine yanıt olarak KongreHong Kong Politika Yasasını geçirmişti.

Pompeo”Raporlama dönemindeki gelişmeleri dikkatle inceledikten sonra bugün Kongreye, ABD’nin Hong Kong’un 1997 yılının Temmuz ayından önce Hong Kong’la uygulanan anlaşmayı ve sağlanan ayrıcalıkları bugünkü şartlarla garanti edemeyeceğini ilettim. Bugün kimse Hong Kong’un Çin’den yüksek derecede özerklik sağladığını söyleyemez.” diye konuştu.

ÇİN KENDİLERİ İÇİN MODEL OLMAYACAK

Pompeo, ABD’nin Hong Kong halkının hala yanında olduğunu ve Hong Kong’un uluslararası ticaret ve yatırım merkezi olarak durmasını tehlikeye atabilecek karardan memnun olmadığını söyledi.

Pompeo, “Ancak sağlam politika yapmak içindoğruların anlatılması gerekir. ABD bir zamanlar özgür ve müreffeh Hong Kong’un otoriter Çin için bir model sağlayacağını umarken, şimdi Çin’in Hong Kong’u kendisi gibi modelleyeceği açık.” dedi.

Kaynak : Politico.com