• ALTIN (TL/GR)
  502,06
  % 0,66
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3714
  % 0,02
 • € EURO
  10,2531
  % 0,10
 • ALTIN (ONS)
  1.869,20
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,9047
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  363448,346
  % -1,86
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

ABD-Çin gerilimi borsaları düşürdü

ABD-Çin gerilimi borsaları düşürdü

 

Hisse senedi vadeli işlemleri Cuma sabahı düşüşe geçti  ve ABD ile Çin arasındaki gerilimin ardından yatırımcıların düzenli seanstaki kayıpları derinleşti.

Twitter’ın da dahil olduğu teknoloji firmalarının hisseleri hafta başında  Başkan Donald Trump’ın federal yasaların sosyal medya platformları için sağladığı yasal korumaları sınırlamayı amaçlayan bir kararname imzalamasının ardından açılış öncesi işlemlerde sabitlendi.   Cuma sabahı platforma yönelik eleştirisini  Twitter ‘dan paylaşan Trump,  Twitter’ın “Chia veya Radikal Sol Demokrat Partisi tarafından ortaya konan tüm “yalan ve propaganda hakkında hiçbir şey yapmadığını” iddia etmişti.

Hisse senetleri Trump’ın açıklamalarının ardından Perşembe günkü seansta  gün içi zirvelerini test etmesinin ardından Cuma günü negatife döndü.

ÇİN  VE ABD’DEN İLİŞKİLERİ GERECEK KARŞILIKLI HAMLELER

Çin Perşembe günü , bölgenin özerkliğine zarar verecek ve ABD ile özel ticaret durumunu tehlikeye atacak bir hareketle, Hong Kong’daki özgürlükleri sınırlayan yeni ulusal güvenlik mevzuatına yönelik bir taslak kararı onayladı.  Trump, bir süredir Çin’i koronavirüs pandemisini kötüye kullanmakla suçluyor ve Washington , bazı Çinli şirketleri ABD borsalarından çıkarmak için yasalar çıkarmaya devam ediyor .

Çin ile gerginliğin yeniden yükselmesi son oturumlarda piyasaları ürkütürken, bazı analistler, geçen sene borsa oynaklığının önemli bir itici gücü olan artan tarifeler gibi önlemlerin yakın vadede gerçekleşme olasılığının düşük olduğunu düşünüyor.

ABD’nin Çin’e ihracatı şu ana kadar Faz 1 anlaşmasındaki hedeflerin çok altında kalsa da, başkanlık seçimleri öncesinde ABD tüketicilerine ek tarifeler uygulamak halihazırda var olan ekonomik durgunluğa ek olarak daha fazla politik risk şeklinde değerlendiriliyor.