• ALTIN (TL/GR)
  502,46
  % 0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3637
  % 0,53
 • € EURO
  10,2253
  % 1,02
 • ALTIN (ONS)
  1.869,68
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,3003
  % 0,54
 • £ POUND
  11,8681
  % 0,78
 • BITCOIN/TL
  363666,347
  % -2,49
 • BIST 100
  1.459,57
  % 0,37

Varank : Yaz aylarında ekonomi canlanabilir

Varank : Yaz aylarında ekonomi canlanabilir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, video konferansla katıldığı Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) mayıs ayı  toplantısında konuştu.

COVID-19 salgınıyla  ülkeler arasındaki gelişmişlik farklarının anlamsız kaldığını vurgulayan Varank son iki ayda küresel sistemin yeni baştan sorgulandığını ifade etti.

Bakan Varank, Türkiye’nin salgınla mücadelede gösterdiği başarının gurur verici olduğunu ifade ederek, “Sağlıkta, sanayide, eğitimde, ulaştırmada, yani aklınıza gelebilecek her alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kusursuza yakın yönetim sergiledik. Zamanlı bir şekilde harekete geçtik, dinamik bir politika setini takip ettik. Vatandaşımızın sağlığı kadar, ekonomik sürdürülebilirliği de dikkate aldık. Sıkıntı çeken her kesime, işçisinden emeklisine, KOBİ’lerimizden girişimcilerimize toplumun tüm katmanlarına dokunduk.” dedi.

Türkiye sanayisinin esnek üretim kabiliyetiyle arz sıkıntısı çekmediğine işaret eden Varank, şöyle devam etti:

“Yeni normale giden yolda reel sektörde kalıcı ve istikrarlı bir toparlanmaya ihtiyacımız var. Bu sabah 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamı açıklandı.Yüzde 4,5’luk bu büyüme beklentilerimizle gayet uyumlu. Aslında geçen senenin Eylül ayından itibaren ekonomide güçlü bir canlanma söz konusuydu. Salgınla birlikte, bu eğilim mart ortasında kesintiye uğradı. Nisan ayında hem ülkelerin içe kapanması hem de alınan önlemler sebebiyle talepte ciddi daralmalar yaşandı.”

” Yaz aylarında ekonomik canlanma hızlanabilir”

Varank, otomotiv ve tekstil fabrikalarının yeniden işbaşı yaptığını, ekonomik güven endeksinin dipten dönüş sinyali verdiğini, tüketicilerin ve üreticilerin ekonomiye duyduğu güvenin yeniden yükselmeye başladığını hatırlatarak, “Salgının küresel seyrine bağlı olmakla birlikte ekonomik canlanma yaz aylarında hız kazanabilir. Bu senaryonun geçerli olması halinde yılın son iki çeyreğinde sağlam bir toparlanma görebiliriz” ifadesini kullandı.

Salgın sonrası iki önemli fırsatın söz konusu olabileceğini söyleyen Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“İlk olarak şu an pek çok ülke talebi kısmış durumda. Ertelenmiş talep yeniden harekete geçtiğinde, sanayinin bu talebi en iyi şekilde karşılaması gerekiyor. İkinci fırsat tedarik zincirleri kanalıyla gelecek. Küresel şirketler, tek tedarikçiye bağlı olmanın taşıdığı riski bizzat yaşayarak acı bir biçimde öğrendiler. Dolayısıyla bu şirketler kendilerine yeni üretim ortakları aramaya başladı. Üretim kabiliyetlerimiz, lojistik altyapımız ve dinamik iş gücümüzle bu şirketler için cazibe merkeziyiz. Sahip olduğumuz bu artıları, somut ve sonuç alabileceğimiz işlere dönüştürmeliyiz. Biz bakanlık olarak üretimde istikrarı ve rekabeti artıracak politikalarla reel sektörün yanında olacağız.”